Czym jest teoria inteligencji wielorakich?
Lata osiemdziesiąte XX wieku były w psychologii czasem, w którym zastanawiano się nad tym, czym właściwie jest inteligencja, starano się ją zbadać i jak najdokładniej opisać. Był to czas, w którym powstały popularne testy inteligencji, które choć przełomowe, wpływały na kategoryzację ludzi na zdolnych i tych z o wiele mniejszym potencjałem. W 1983 roku profesor Howard Gardner przedstawił teorię, według której inteligencję można podzielić na kilka bloków. Było to zupełnie innowacyjne podejście pokazujące inteligencję jako zbiór określonych zdolności występujących u każdego człowieka w przeciwieństwie do jednowymiarowych teorii zakładających, że inteligencja to coś mierzalnego i określanego raz na zawsze. Teoria Inteligencji Wielorakich pozwalała dostrzec potencjał w każdym człowieku – w końcu każdy z nas posiada umiejętności, które go wyróżniają. Co więcej, profil inteligencji nie jest narzucony raz na zawsze, poprzez ćwiczenia można rozwijać każdy z typów inteligencji. Każda jednostka jest wyjątkowa ponieważ posiada niepowtarzalny profil inteligencji.
Ile jest rodzajów inteligencji?
Gardner wyróżnił aż osiem typów inteligencji. Na inteligencję jako całość składają się następujące części: inteligencja językowa, logiczno-matematyczna, przyrodnicza, przestrzenna, muzyczna, cielesno-kinestetyczna, interpersonalna oraz inteligencja intrapersonalna. Każdy człowiek posiada wszystkie rodzaje inteligencji, jednak gdyby przedstawić je procentowo, jeden lub dwa typy inteligencji wyraźnie przeważałyby nad innymi. Profesor Gardner założył, że mamy wpływ na inteligencję – możemy rozwijać zarówno te obszary, które są naszymi mocnymi stronami, jak i te, którymi zostaliśmy obdarzeni w mniejszym stopniu.
Na czym polega inteligencja muzyczna?
Inteligencja muzyczna przejawiała się w zdolnościach muzycznych: śpiewaniu, układaniu piosenek, wymyślaniu linii melodycznych, graniu na instrumentach oraz na wykorzystywaniu rymów i rytmu. Każdy w mniejszym bądź większym stopniu posiada inteligencję muzyczną. Nie każdy może pochwalić się wyjątkowym słuchem, ale dzięki ćwiczeniom i wytrwałości każdy może opanować proste rytmy. Każdy może śpiewać, choć niekoniecznie będzie występował na scenie.
Jak wykorzystujemy Teorię Wielorakich Inteligencji w praktyce?
Żłobek Białołęka stawia na wszechstronny rozwój mający na celu rozwijanie każdego typu inteligencji. Dostrzegamy potencjał w każdym dziecku dbając o rozwój jego mocnych stron oraz poprzez zabawę próbując zainteresować je zadaniami, które rozwijają pozostałe typy inteligencji. Wierząc w propagowaną przez profesora Gardnera ideę mówiącą o tym, że profil inteligencji małych dzieci jest wyjątkowo plastyczny, w żłobku „Radosne dzieciaki” pozwalamy na zdobywanie przeróżnych doświadczeń, które kształtują wiedzę o świecie najmłodszych dzieci. Dostrzegamy mocne strony naszych podopiecznych, zachęcamy ich do rozwijania talentów, ale pomagamy też rozwinąć umiejętności, które u danego dziecka nie są dominujące.