Na reszcie zawitała do nas tak długo wyczekiwana wiosna! Nasza Białołęka obfituje w wiele miejsc doskonałych do spacerów, zabaw wycieczek rowerowych oraz wielu innych aktywności na łonie natury. Nie wiele dzielnic w Warszawie może pochwalić się tak łatwą dostępnością do lasów.
W tym artykule omówimy jak natura oraz obcowanie z nią pozytywnie wpływa na nas oraz nasze dzieci.
Co może więc l dać nam kontakt z naturą (nawet krotki spacer po lesie)?
• Natura wyostrza zmysły!
Pobyt w lesie, w parku czy innym zielonym miejscu sprawia, że nasze zmysły się wyostrzają. Częściej patrzymy w dal dzięki czemu nasz wzrok odpoczywa i rozluźnia napięte mięśnie. Słuch doświadcza naturalnych dźwięków przyrody, węch poznaje wiele zapachów. Na spacerze w lesie chodzimy po zróżnicowanym podłożu oraz dotykamy różnych struktury i faktur. To wszystko sprawia, że zmysły działają razem, nie są przeciążone i mogą w końcu odpocząć.
• Kontakt z naturą wywiera na nas leczniczy wpływ
Spacer po lesie w niektórych krajach przepisywany jest jako lek na wiele przypadłości.
Coraz częściej w krajach mniej zielonych powstają lecznicze lasy, które pozwalają odreagować stres. Wielu badaczy zauważyło, że kontrakt z naturą korzystnie wpływa na nasze funkcjonowanie.
• W kontakcie z naturą odzyskujemy zdrowie psychiczne
Kontakt z natura to nie tylko naturalny lek uspokajający zmysły, ale także sposób na zadbanie o zdrowie psychiczne młodego człowieka. W Danii naukowcy wykazali, że dzieci dorastające blisko natury wyrastały na szczęśliwych dorosłych z lepszym zdrowiem psychicznym, natomiast dzieci, które nie dorastały w otoczeniu przyrody, były bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń psychicznych.
• Natura budzi kreatywność i daje szczęście
Udowodniono że zielone tereny wpływają pozytywnie na kreatywność dzieci, na relacje z dorosłymi oraz łagodzą objawy zaburzeń deficytu uwagi.
• Natura pozytywnie wpływa na poziom neuroprzekaźników
W czasie pobytu w lesie wzrasta poziom oksytocyny i dopaminy, a obniża się poziom hormonu stresu, co bezpośrednio wpływa na nasze dobre samopoczucie.
• Kontakt z naturą sprzyja naszym relacjom
Z kolei z badań chińskich rodzin wynika, że kilkulatki, które mają kontakt z przyrodą, są mniej zestresowane, wykazują mniej objawów nadpobudliwości i innych problemów z zachowaniem i emocjami. Dzieci te są również lepiej przygotowane do interakcji społecznych.
• Natura zmniejsza objawy nadpobudliwości
Udowodniono że już 20-minutowy kontakt z naturą, każdego dnia, jest zdecydowanie skuteczniejszy niż specjalistyczne leki w łagodzeniu zaburzeń występujących u dzieci z ADHD, w tym nadpobudliwości.
• Natura zmniejsza problemy z zachowaniem i emocjami
Kontakt z naturą i samo doświadczanie przyrody redukuje stres i lęk, poprawia nastrój. Dodatkowo – jak pokazują badania przeprowadzone w Japonii – pobyt w parku lub lesie zmniejsza poziom złości, agresji, zmęczenia i niepokoju. Japończycy stwierdzili, że wystarczą już dwie godziny spaceru dziennie przez kilka dni, aby osiągnąć ten efekt, tak zwanego „błogostanu psychicznego”.
Las to prawidłowy rozwój dziecka!
Co więc w związku z tym robić, aby zapewnić dziecku korzyści zdrowotne i psychiczne z kontaktu z naturą? Jak najczęściej zabierajmy je na spacery. Niech te spacery będą przyjemne i dla nas, i dla niego. Niech każdy ma możliwość doświadczania natury w dogodny dla siebie sposób.Jak widać, kontakt z naturą jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dzieci. Wpływa on pozytywnie na zmysły, obniża poziom stresu, a mózg dzięki harmonijnej pracy zmysłów i hormonów tworzy nowe połączenia między neuronami.
Dzieci mające częsty kontakt z przyrodą wykazują się większą kreatywnością, wrażliwością, są bardziej odporne na trudności i szybciej przyswajają nowe informacje. Dodatkowo kontakt z naturą pozytywnie wpływa na ich odporność oraz rozwój motoryczny.